Kardiochirurgia u 87

Problem z 2 grudnia zawierał dwie listy, które mnie zaniepokoiły. Sprzeciw wobec zalecenia i wdrożenia obszerny. . . przebieg leczenia dla beznadziejnie chorej 87-letniej kobiety , dr Reich zasugerował, że wysyłasz swoich ekspertów z powrotem do praktyki klinicznej 1. Ponownie przeczytałem oryginalny opis przypadku2, ponieważ przypomniałem sobie, że 87-letni pacjent był zdrowy i energiczny aż do miesiąca przed zabiegiem operacyjnym, gdy współistniejąca infekcja doprowadziła ją do niewydolności serca. Moje wspomnienie było dobre: przeżyła operację, by wznowić energiczne, niezależne życie. Dr Thibault, który opiekował się pacjentem, był zbyt bojaźliwy, kiedy odpowiedział, że jest to złożona decyzja, co do której rozsądni ludzie mogą się nie zgodzić 3.
Jestem daleko od 87, ale jeśli dojadę tam w dobrej formie, mam nadzieję znaleźć lekarza, który nie uważa, że sam wiek sprawia, że jestem beznadziejnie chory. Pomimo wieku istnieją pacjenci, których stan jest taki, że dalsze wysiłki byłyby daremne. Powinniśmy uszanować życzenia pacjentów dotyczące opieki terminalnej. Jednak pacjenci, których zdrowie może zostać przywrócone, powinni skorzystać z pomocy lekarzy, którzy mają więcej serca niż doktor Reich i więcej odwagi niż doktor Thibault.
Ronald Feldman, MD
898 Oyster Bay Rd., East Norwich, NY 11732
3 Referencje1. Reich JS. Krytyka rozwiązywania problemów klinicznych. N Engl J Med 1993; 329: 1743-1743
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Thibault GE. Za stary na co. N Engl J Med 1993; 328: 946-950
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Thibault GE. Krytyka rozwiązywania problemów klinicznych. N Engl J Med 1993; 329: 1743-1744
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Dr Feldman i ja zgadzamy się na opiekę nad 87-letnim pacjentem. Byłem odpowiedzialny za jej opiekę i poleciłem operację na podstawie mojej wiedzy o jej pragnieniach, stylu życia i stanie fizjologicznym. Nie sądzę, że jest to kwestia odwagi ze strony lekarza; odwaga polegała całkowicie na cierpieniu. Jestem pewien, że to była właściwa decyzja dla tego pacjenta. W mojej dyskusji i odpowiedzi na listy myślałem, że ważne jest, aby przyznać, że nie są to łatwe decyzje i że inni (zarówno pacjenci, jak i lekarze) mogli podjąć inną decyzję w obliczu podobnych okoliczności.
Pacjent nadal prowadzi aktywne, energiczne życie dwa lata po operacji.
George E. Thibault, MD
Veterans Affairs Medical Center, West Roxbury, MA 02132
Odpowiedź
Do redaktora: dr Feldman przegapił główny punkt mojego sprzeciwu. Moje zastrzeżenie nie dotyczyło zapewnienia opieki medycznej 87-letniemu pacjentowi, ale raczej dostarczenia intensywnej, niezwykle kosztownej opieki medycznej 87-letniemu pacjentowi, który nie miał uzasadnionej nadziei na powrót do dobrej jakości. życie.
Myślę, że wszyscy musimy zdać sobie sprawę z tego, że w społeczeństwie, w którym prawie 50 procent naszych dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień, prawie 40 milionów młodych osób dorosłych nie ma ubezpieczenia medycznego i otrzymuje minimalną lub żadną opiekę, a szpitalne szpitalne pogotowie ratunkowe są pełne ludzi, którzy nie mają innego wyjścia, ponieważ nie mają dostępu do innych rodzajów opieki medycznej, musimy ponownie ocenić takie drogie leczenie osób, które mają minimalne lub żadne szanse na wznowienie życia o dowolnej jakości Mam nadzieję, że jeśli osiągnę wiek 87 lat i będę miał wszystkie problemy, które cierpiał ten pacjent, tysiące wydanych na tego pacjenta dolarów zostanie wydanych nie na mnie, ale na szczepienie dzieci lub zapobieżenie poprawnym chorobom u młodych dorosłych.
Jerome S. Reich, MD
16800 NW 2nd Ave., North Miami Beach, FL 33169
[patrz też: wysypka bostońska u dorosłych, profimed goleniów, womp bydgoszcz ]