Zapobieganie rakowi piersi

Jest to krótka, zwięzła książka na temat zapobiegania rakowi piersi. Dr Fentiman dokładnie zajmuje się trudnymi pytaniami i zapewnia bardzo rozsądne spostrzeżenia. Na przykład jego radzenie sobie z coraz bardziej kontrowersyjną i publiczną kwestią użyteczności corocznych mammografii jest dobrze zrelacjonowane i pouczające. Jego przegląd odnośnego materiału stwierdza, że mammografia jest przydatną metodą przesiewową, nawet dla kobiet poniżej 50. roku życia, i że zmniejszy śmiertelność. Dowody przedstawione są w sposób przekonujący i zorganizowany. Fentiman poświęca cały rozdział dyskusji na temat czynników ryzyka, takich jak dieta, promieniowanie jonizujące, czynniki genetyczne i nowotwory in situ. Rozdział zawiera również dobre wyjaśnienie systemu Wolfe a kategoryzowania czynników miąższowych piersi na mammogramach, co zawsze było dla mnie mętne, dopóki nie przeczytałem tej książki. Chociaż nadal nie jestem przekonany o przydatności tej klasyfikacji, zgadzam się z dr. Fentimanem, że komputerowa analiza może dodać ekscytujący nowy wymiar do mammografii.
Czytelnicy docenią obszerny przegląd różnych hormonów, w tym doustnych środków antykoncepcyjnych, i ich wpływ na ryzyko raka piersi. Najdłuższy rozdział poświęcony jest obszernej dyskusji na temat tamoksyfenu. Dr Fentiman ma wysokie kwalifikacje do omawiania licznych brytyjskich badań dotyczących leczenia raka piersi u osób w podeszłym wieku z tamoksyfenem. Brytyjczycy przeprowadzili jedyne wiarygodne badania w tej dziedzinie i dobrze jest zobaczyć je podsumowane i omówione w jednym miejscu przez jednego z jego uczestników.
Ostatni rozdział książki, zatytułowany Przyszłość , jest szczególnie dobry. Dr Fentiman sformułował szereg możliwych podejść, aby zwiększyć naszą zdolność do identyfikowania i być może zapobiegania rakowi piersi w przyszłości. Wiele pomysłów jest intrygujących, a czytelnicy pozostawiają wiele do kontemplacji. Każdy, kto zajmuje się leczeniem kobiet z chorobami piersi, wysoko oceni tę książkę. Obejmuje wszystkie ważne punkty, ale jest zwięzły i łatwy do zrozumienia.
M. Margaret Kemeny, MD
North Shore University Hospital, Manhasset, NY 11030

[więcej w: allegro maszyny stolarskie, teona allegro, wysypka bostońska u dorosłych ]